11 listopada 2018 - 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

11 listopada 2018 - 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Z dumą i radością mogliśmy obchodzić to święto, wspominając determinację i odwagę patriotów z biało-czerwonymi flagami.

"O ile mąk, ile cierpienia. O ile krwi, wylanych łez. Pomimo to nie ma zwątpienia. Dodawał sił wędrówki kres" - te słowa usłyszeliśmy dnia 9 listopada, w piątek, podczas uroczystego apelu zorganizowanego w naszym gimnazjum. Uczniowie klas III b i III c przypomnieli nam, jak po 123 latach niewoli narodowej Polska odzyskała upragnioną niepodległość, utraconą w wyniku zagrabienia ziem przez Rosję, Prusy i Austrię. Nasz kraj wymazano wtedy z mapy świata, lecz nie z serc Polaków, którzy wierzyli, że "Polska nie umarła, póki my żyjemy". O godzinie 11:11 powtórzyliśmy za nimi te słowa, śpiewając hymn Polski i łącząc się z wszystkimi rodakami we wspomnieniach o tych, którzy oddali swe życie za naszą wolność.

"Tamte dni to pożółkłe, ale bezcenne karty historii pisanej sercem. Karty stare, ale żywe, bo nie można o nich zapomnieć". Dziękujemy nauczycielom i uczniom zaangażowanym w upamiętnienie tego szczególnego wydarzenia.